Druk na plastikach
druk na plastikach
Druk na plastikach w PAW DRUK – Dbając o stały rozwój parku maszynowego, możemy obecnie zaoferować pełnokolorowy nadruk offsetowy (w technologii H-UV) na wszelkiego rodzaju tworzywach sztucznych, m.in. PP, PCV i PET. Bogate doświadczenie, wraz nowoczesnymi maszynami i odpowiednio dobranymi farbami pozwalają na wysokiej jakości zadruk na tworzywach nawet do 1,00 mm grubości. Każdy druk na tworzywie zabezpieczamy dodatkowo specjalnym lakierem UV na plastik, co gwarantuje wysoką odporność na warunki atmosferyczne, dużą wytrzymałość na ścieranie oraz trwałość koloru.
druk na tworzywach sztucznych
PP (Polipropylen)
Nazwy zamienne: Priplak, Eplak, Viprint, Creative, Axprint
PP (inaczej Eplak, Priplak, Viprint, Creative, Axprint) – tworzywo to charakteryzuje się chropowatą strukturą, a w przypadku przezroczystych tworzyw mleczną przejrzystością. Jest elastyczne i miękkie, powstałe na nim zagięcia nie są trwałe (nadmierne przeginanie nie powoduje też pęknięcia materiału). Najczęściej na tym surowcu drukujemy wszelakie wydruki artystyczne, plakaty, etykiety, szyldy, displaye, teczki, kalendarze, podkładki pod mysz, pudełka, pojemniczki, zawieszki
druk na plastiku
PCV (Polichlorek winulu)
Nazwy zamienne: PCV, PCW, S-Print, Tufol
PVC (inaczej PCV, PCW, S-PRINT, TUFOL) – Surowiec ten jest dużo bardziej gładki, a w przypadku przezroczystych tworzyw ma bardzo dobrą przejrzystość i jest twardszy od PP. W momencie zagięcia tworzy się bielenie, które z czasem nie ustępuje. Najczęściej na tym surowcu drukujemy tablice wystawowe, podręczniki użytkowania, kalendarze, plakaty, opakowania np. na kosmetyki, opakowania, teczki, standy.
druk na tworzywie sztucznym
PET (Politereftalan etylenu)
Najpopularniejsze: PET-GAG, A-PET
PET (inaczej PET-GAG, A-PET, DIAMENT PRINT) – Tworzywo to ma największą przejrzystością. Jest twarde i sprężynujące, a w momencie zagięcia surowca tworzy się czysta biga. Najczęściej na tym surowcu drukujemy karty lojalnościowe, okładki, przekładki, etykiety ogrodnicze i tekstylne.
Druk na plastiku, ale jakim? – krótkie porównanie
PP
PCV
PET
Wizualnie
Chropowata struktura, słabsza przejrzystość w przypadku folii transparentnych (efekt „mleczny”)
Gładki surowiec, dobra przejrzystość w przypadku tworzyw transparentnych
Gładki surowiec, dobra przejrzystość w przypadku tworzyw transparentnych
Dotyk
Elastyczny, miękki
Twardy
Twardy, sprężynujący
Zaginanie
Tworzywo elastyczne, możliwość „przeginania”
Występujące „bielenie” przy zgięciu
Możliwość pęknięcia przy zgięciu
Podpalanie
Palny, samogasnący, nietoksyczny
Palny, samogasnący, toksyczny
Palny, szybkogasnący, nietoksyczny